3 000 kilometrów w 7 dni

Kocham objazdówki. Zawsze wracam z nich z głową pełną pomysłów, inspiracji i motywacji. W podróży najbardziej tęsknię za zupami, wygodnym materacem i nie przerywanym snem. Nasz pierwszy Eurotrip odbyliśmy 3 lata temu i od tamtej pory pokochaliśmy wakacje z samochodem.

To była nasza pierwsza taka podróż. Ośmioletnim samochodem zapakowanym po dach, budżetem przewidującym noclegi na kempingach i własnym jedzeniem. Podczas tych siedmiu dni i sześciu nocy tylko dwa razy spaliśmy na kempingach, resztę na zmianę spędziliśmy przemierzając górskie drogi, za kółkiem naszej ukochanej Astry.

Nasz plan był prosty.

Warszawa – Osp (Słowenia) – Paklenica (Chorwacja) – Plitvickie Jeziora (Chorwacja) – Lido di Jesolo (Włochy) – Wenecja (Włochy) – Erlangen (Niemcy) – Berlin (Niemcy) – Warszawa.

Warto zaznaczyć, że to była nasza pierwsza, wspólna tak daleka podróż samochodem. Cieszyliśmy się z niej. Zapakowaliśmy jedzenie do samochodu tak, że cały bagażnik i tył był zarzucony torbami, sprzętem wspinaczkowym, nurkowym i oczywiście mapami. Klimatyzacji wtedy nie nabiliśmy, więc słoiki z pastą do kanapek wystrzeliły nam z hukiem po 3 dniach. Ale po kolei.

Do Ospu jechaliśmy z niegasnącym zapałem.  – Wreszcie spróbujemy wspinania w innych skałach niż Jura. W naszych głowach kształtował się plan – czego my tam nie zrobimy! Rano ruszyliśmy zdobywać drogi i na rozgrzewkę wzięliśmy jakąś 4 (jedna z łatwiejszych dróg w skali trudności wspinaczkowej), z zapałem ruszyłam do ataku. Atakowałam bardzo zawzięcie, później mój partner, znowu ja i tak na zmianę. Nie weszliśmy wyżej niż na wysokość 3 metrów :D. Czyli nie pokonaliśmy drogi nawet w 15%. Inne podłoże, inna skała i nie poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem. Jaka z tego nauczka? Zmieniać ściany, próbować nowego i stawiać na rozwój! Bez tego ani rusz!

#Postój 2

Paklenica to miasto poruszane już licznie w moich poprzednich wpisach. Podczas tego wyjazdu wspinaliśmy się, zażywaliśmy kąpieli i snu. Przede wszystkim snu.

#Postój 3

Plitvickie Jeziora – jakież to piękne miejsce. Minusem są tylko tłumy, które nie pozwalają na swobodne cieszenie się widokami, ale i tak uważam, że park warto odwiedzić. Podczas naszego pobytu przeszliśmy obszar dwoma trasami, może kiedyś wrócimy, aby zwiedzić ten niezwykły teren pozostałymi.

#Postój 4

Lido di Jesolo miasto hoteli i kurortów znane z bardzo długiej plaży. Zabawiliśmy tam niecałe 24 godziny. Zjedliśmy śniadanie podziwiając morskie fale i ruszyliśmy do Aqua Parku, aby trochę poszaleć. Bardzo fajna zabawa, zjeżdżalnie, przedstawienia dla młodszych dzieci. Jednym słowem jest, gdzie spędzić kilka, aktywnych godzin.

#Postój 5

Wenecja. Tego miasta nie trzeba nikomu przedstawiać, chociaż zostawiając samochód na parkingu radzę postawić sobie kropkę, gdzie on jest. My tego nie zrobiliśmy i zachwyceni wąskimi uliczkami, kanałami wodnymi i architekturą kręciliśmy się bez ładu i składu. I w ten oto sposób straciliśmy orientację a samochód znaleźliśmy po około 3 godzinach poszukiwań 😊.

# Postój 6, 7

Erlangen i Berlin to bardzo krótkie postoje na połowiczne zwiedzanie. W Erlangen byliśmy 24h, przespaliśmy się u rodziny, zwiedziliśmy miasto i ruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy zatrzymując się w stolicy Niemiec. Przyznam szczerze, że niewiele pamiętam, zmęczenie dawało już o sobie mocno znać. Dlatego też do Berlina z pewnością musimy wrócić – chociaż na dwa dni, aby dokładnie przemierzyć to miasto.

#Podsumowanie

Podróż samochodem jest zupełnie inna niż z punktu A do B pozostałymi środkami komunikacji. Podczas przemierzania autostrad i dróg regionalnych odwiedziliśmy i poznaliśmy zupełnie inny charakter kraju czy miasta niż ten przedstawiany w przewodnikach. O tym, jak przygotować się do tego typu podróży możecie przeczytać w tekście „Samochodem po Europie – jak zaplanować podróż?”.

Ciekawa jestem, jakie kraje Wy zwiedziliście podróżując samochodem. Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

 

 

 

 

Leave a Comment

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?